Účinky kávy niektorí považujú za škodlivé, a niektorí za zdravé. V tomto článku popíšem aké prospešné účinky má každodenná konzumácia kávy.

Účinky kávy na náš organizmus

Účinky kávy na náš organizmus ľudia rozdeľujú do dvoch skupín. Niektorí ich považujú za škodlivé, a niektorí za zdravé. V tomto článku popíšem prospešné účinky kávy pri každodennej konzumácie.

 1. Účinok kávy – v prípade každodennej konzumácie
 2. Účinok kávy na mozog
 3. Účinok kávy na srdce
 4. Účinok kávy na svaly
 5. Účinok kávy na náš metabolizmus
 6. Káva zvyšuje žalúdočnú kyselinu
 7. Dehydratácia kvôli káve
 8. Účinky kávy počas tehotenstva
 9. Riziko osteoporózy pri konzumácii kávy
 10. Zvyšuje pitie kávy riziko vzniku rakoviny?
 11. Zhrnutie účinky kávy


káva


Účinok kávy – v prípade každodennej konzumácie

Často sa hovorí, že pitie kávy je návykové. Avšak výskumy ukázali, že dlhodobá konzumácia kávy nie je návyková.
Pitie 1 až 3 káv denne nespôsobuje žiadne problémy nášmu telu, ale skôr prináša výhody ako napríklad upokojujúci účinok kávy.


Účinok kávy na mozog

Jedna šálka kávy obsahuje približne 100 mg kofeínu, a obsah kofeínu sa môže pohybovať medzi 80-175 mg. Pri pražení kávy sa kofeín uvoľňuje a čím tmavšia je káva, tým menej kofeínu obsahuje.
V dôsledku konzumácie kávy sa náš nervový systém aktivizuje a znižuje sa ospalosť. Káva má rovnako pozitívne účinky na pamäť, sústredenie a intuíciu, ale môže pomáhať aj pri depresii. Môže byť užitočná aj pri bolesti hlavy, migréne, zlepšuje vnímavosť čím sa zníži reakčná doba.
Kofeín neznižuje únavu, len vás trochu nakopne a tým dlhšie vydržíte byť hore.


Účinok kávy na srdce

Kofeín stimuluje srdce a zvyšuje srdcovú frekvenciu, ale pri niektorých môže vyvolať nepríjemné búšenie. Tento účinok však nebol potvrdený. Arytmia bola pri testovaní na zvieratách potvrdená, no pri ľuďoch nie. Systolický a diastolický krvný tlak sa zvýšil o 5-10 percent po dobu 1-3 hodín. Ak má niekto vysoký krvný tlak alebo mal srdcový infarkt odporúča sa konzultovať s lekárom.
Pri pravidelnej konzumácii kávy sa tieto príznaky nevyskytujú vôbec alebo len mierne.


Účinok kávy na svaly

Káva zlepšuje svalové schopnosti, športový výkon, koordináciu pohybov, regeneráciu a zmierňuje bolesti svalov po cvičení. Vplyv kávy na svaly uvítajú hlavne športovci, najmä tí, ktorí športujú dlhé hodiny.
Štúdiá pri závodných cyklistoch potvrdili, že po dvoch šálkach kávy boli schopní podať až o tretinu lepší výkon. Ak máte namierené do posilňovne odporúčam vypiť šálku kávy na povzbudenie aspoň hodinu pred aeróbnym tréningom, aby sa účinok mohol naplno prejaviť.

TIP na článok: 10 dôvodov pre ranný tréning – budemFIT.sk


účinky kávy na svalstvo
Photo by Scott Webb on Unsplash


Účinok kávy na náš metabolizmus

Káva pomáha tráveniu vďaka stimulácie vazomotorických nervov. Z tohto dôvodu kávu odporúčam nielen ráno na prebudenie, ale aj po obede a večeri, pretože stimuluje tvorbu tráviacich tekutín čím naštartuje a zrýchli trávenie.
U tých, ktorí kávičkujú len zriedkavo, káva môže zrýchliť metabolizmus až o 5-25 percent. Tento efekt sa u mladých ľudí, športovcov a obéznych ľudí neprejavuje tak ako u starších ľudí.


Káva zvyšuje žalúdočnú kyselinu

Tento efekt pomáha tráveniu, ale v prípade prekyslenia môže spôsobiť pálenie záhy. Vysoko kvalitná Arabica však obsahuje oveľa menej kyseliny než Robusta.


Dehydratácia kvôli káve

Z výskumu vyplýva, že mierna konzumácia kávy nespôsobuje dehydratáciu alebo stratu elektrolytov, pretože kofeín znižuje obsah vody iba medzi bunkami a množstvo tekutiny v bunke nie je ovplyvnené.
Pri vysokej dávke kofeínu (aspoň 250 mg) môže nastať diuretický účinok (dehydratácia), ale to by ste museli vypiť aspoň 4 kávy za sebou.


Účinky kávy počas tehotenstva

1-2 šálky kávy alebo iné kofeínové nápoje denne sa nepovažujú za nebezpečné počas tehotenstva. Nie je jednoznačné či nadmerná konzumácia kávy môže mať vplyv na oplodnenie alebo či môže poškodiť embryo. Dve štúdie u tehotných žien v USA ukazujú, že mierna konzumácia kávy nevedie k potratu, nemá vplyv na tehotenstvo, a nebráni ani rozvoju plodu. U dojčiacich matiek sa však kofeín dostane do materského mlieka rovnakým spôsobom a môže spôsobiť nepokoj u dieťaťa.


účinky kávy pri tehotenstva
Photo by Camila Cordeiro on Unsplash

Riziko osteoporózy pri konzumácii kávy

Posudzovanie vplyvu kofeínu na vápnik sa v poslednej dobe zmenilo. Vedci si dlho mysleli, že keďže kofeín zvyšuje vylučovanie vápnika močom, zvyšuje aj vznik osteoporózy. Aj keď kofeín zvyšuje vylučovanie vápnika, to vylučovanie je také malé, že nemá vplyv na osteoporózu. Pri dostatočnom prijímaní vápnika pravidelné pitie kávy nezvyšuje riziko vzniku osteoporózy.


Zvyšuje pitie kávy riziko vzniku rakoviny?

Výsledky 13 rôznych štúdií zahŕňajúcich viac ako 20.000 ľudí jasne ukazujú, že pravidelná konzumácia kávy alebo čaju nezvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Káva okrem kofeínu obsahuje stovky organických a anorganických zlúčenín ako antioxidanty, Na, K, Mg, Fe, niacín. Prírodné antioxidanty zabraňujú tvorbe voľných radikálov v tele, čo vám môže pomôcť pri prevencii artériosklerózy, rakoviny a starnutia.

V jednej Harvardskej štúdii nebolo zistené žiadne riziko rakoviny prsníka. Zaujímavé je, že výskyt rakoviny prsníka bol menší u tých, ktorí pili kávu, ako u tých, ktorí ju nekonzumovali.

TIP na článok: Káva – nápoj plný otáznikov

Zhrnutie vplyvu kávy

Káva má stimulačný účinok na centrálny nervový systém, srdce, cievy a obličky.
Najnovšie americké štúdiá pri veľkej množstve kontrolných skupín preukázali znižujúci účinok výskytu Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, cukrovky typu 2, zápalu a atrofie pečene. Výsledky tiež preukázali, že konzumácia kávy znižuje riziko úmrtnosti (predovšetkým kvôli obsahu polifenolov) na ochorenia srdca a pľúc [KIRK STOKEL: Protective Effects of COFFEE. SEPTEMBER 2012 | LIFE EXTENSION]. Konzumácia kávy sa odporúča aj v puberte, keďže stimuluje centrálnu nervovú sústavu.

Ako vidíte káva má mnoho blahodarných účinkov, a každý sa môže rozhodnúť, či začne kávičkovať alebo nie.

Tieto účinky kávy samozrejme úzko súvisia s kvalitou, preto odporúčam používať kapsulové kávovary, pretože kapsuly obsahujú čerstvo mletú kávu, ktorá obsahuje všetko dobré.

Add comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *